Ultimele știri

ÎPS Mitropolit Petru prezent la hramul catedralei „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil ” din Hânceşti

  În ziua de joi, 21 noiembrie 2019, ziua prăznuirii Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil pe stil vechi, ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor,  a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în  parohia „Sf. Arh. Mihail şi Gavriil ” din oraşul Hânceşti (preot paroh Protoiereu Mitrofor Anatolie Bălan), cu ocazia prăznuirii ocrotitorilor cerești ai Sfântului Locaș.

  După săvârşirea Sfintei Liturghii Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Părinte Petru, a rostit un cuvânt de învăţătură, cu referire la prezenţa sfinţilor îngeri, în viața noastră și rolul lor de mijlocitori între noi și Dumnezeu, dar și slujirea lor în fața Tronului Ceresc.

  În final Înaltul Ierarh al Mitropoliei Basarabiei i-a felicitat pe părintele paroh şi pe enoriaşii săi cu ocazia prăznuirii ocrotitorilor bisericii lor, urându-le multă sănătate, pace şi bunăsporire în toate faptele cele bune. În acest context, vlădica Petru a apreciat activitatea gospodărescă și păstoricească a părintelui Anatolie și cu această ocazia i-a acordat Ordinul Mitropolitan Sf. Ștefan cel Mare, Grad I. De asemenea, distincții bisericești au primit și câțiva ctitori ai Sfântului Locaș.

  Părintele paroh i-a mulţumit ÎPS Petru pentru vizită şi l-a invitat şi cu alte ocazii în mijlocul comunităţii lor.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img