Ultimele știri

Întâlnire frăţească la Mitropolia Basarabiei

Sâmbătă, 29 aprilie 2017, Preasfinţitul Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a avut o întâlnire cu o delegaţie din partea Consiliului Judeţean Ilfev, România, condusă de dl vecepreşedinte Rizia Tudorache.

Ierarhul Mitropoliei Basarabiei le-a vorbit fraţilor de peste Prut despre activitatea Mitropoliei Basarabiei, bisericile şi mânăstirile în construcţie ale Mitropoliei, problemele cu care se confruntă preoţii Mitropoliei Basarabiei în activitatea lor de zi cu zi, despre relaţia cu celelalte culte, inclusiv jurisdicţia Patriarhiei Moscovei (necanonică în acest spaţiu), relaţia cu instituţiile locale şi centrale ale statului ş. a.

PS Antonie a menţionat necesitatea intensificării întâlnirilor fraţilor de pe ambele maluri ale Prutului, pentru a descoperi adevărul apartenenţei la acelaşi neam şi înlăturarea clişeelor propagandei sovietice.

Domnul Tudorache a fost însoţit de dna Monica Trandafir, secretarul Judeţului Ilfov, dl Irinel Scrioşteanu, director de cabinet al preşedintelui Consiliului Judeţean, dna Claudia Irina, consilier Mass-Media, dl Cătălin Dumitru, consilier.

Întâlnirea s-a desfăşurat într-o atmosferă de înţelegere totală.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img