Ultimele știri

Ziua Veteranilor Armatei Române comemorata la Cimitirul Eroilor Români de la Țiganca

   Cu ocazia marcării Zilei Veteranilor Armatei Române în data de 28.04.2017, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a oficiat împreună cu un sobor de preoți și diaconi din cadrul Mitropoliei Basarabiei, slujba de pomenire a eroilor români la Cimitirul Eroilor Români de la Țiganca, raionul Cantemir.

   La eveniment au fost prezenți ambasadorul României în Republica Moldova, domnul Daniel Ioniţă, ataşatul militar al Ambasadei României la Chişinău – dl colonel Dumitru Neacşu,  viceministrului Apărării al Republicii Moldova,  d-l Gheorghe Galbura, precum și reprezentanți ai autorităţilor locale.

   Înaltpreasfințitul Părinte a rostit un cuvânt de învățătură  în care a îndemnat pe toți, dar mai ales tânăra generație să nu uite de “datoria de a ne cinsti eroii, care au luptat pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești.”

   După momentul depunerilor de flori și  luările de cuvânt ale oficialităților prezente a urmat și un moment artistic prezentat de elevii din localitate care au venit să cinstească memoria celor care şi-au jertfit viaţa pentru generaţiile care au urmat.

   La cimitirul din satul Ţiganca îşi au locul de veci peste o mie de ostaşi români căzuţi pe frontul celui de-al Doilea Război Mondial.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img