Ultimele știri

Fericiți sunt cei pe care i-ai ales și i-ai primit, Doamne!

  În data de  2 noiembrie  2019, în prima sânbătă a lunii, când toți creștinii ortodocși, an de an, fac pomenirea celor adormiți( Moșii de Toamnă ), Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie în biserica cu hramul „Sf. Ierarh Nicolae” din localitatea Răzeni, raion Ialoveni( paroh Prot. Ion Cotorobai ).

  După Sfânta Liturghie, a fost săvârșit parastasul de pomenire pentru cei adormiți după care, ÎPS Petru, a rostit un cuvânt de învățătură în care s-a referit la importanţa pomenirii celor adormiţi, în rugăciunile noastre.

  În final vlădica Petru, i-a îndemnat pe toţi să nu se oprească aici cu rugăciunile pentru cei adormiţi, ba mai mult, să lase această tradiţie şi urmaşilor căci, ştiut este că „ceea ce văd copiii la noi, vor face şi ei la fel, şi s-ar putea ca mai târziu să avem şi noi nevoie de rugăciunile copiilor noştri, ca să ne scoată din chinurile cele veşnice”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img