Ultimele știri

Duminica a 4-a după Rusalii la mănăstirea Găvănoasa – Cahul

În a Patra Duminică după Cincizecime, în data de 14 iulie 2019, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Părinte Mitropolit Petru, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea Pogorârea Sfântului Duh, din localitatea Găvănoasa, raionul Cahul.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, s-a adresat celor prezenți cu un cuvânt de învățătură în care, printre altele, a menționat: “Evanghelia rostită astăzi ne prezintă o vindecare săvârșită de Mântuitorul Hristos (vindecarea slugii sutașului) fără vreun contact direct adică la distanță, arătând astfel și încredințându-ne, în același timp, de puterea Sa cea vindecătoare. În paralel cu aceasta, ne este redată atitudinea sutașului care, deși păgân fiind și angajat în oastea unui statul păgân, dă dovadă și exemplu de credință imensă în puterea vindecătoare a Lui Hristos, el însuși venind cu inițiativa să zică numai cu cuvântul și se va vindeca. Întregul dialog dintre Hristos și sutaș se încheie cu îndemnul: – Du-te, fie ție după cum ai crezut. Asemenea și noi, ar trebui să ne încredințăm viețile noastre în puterea Lui Hristos cea vindecătoare și negreșit vom primi vindecare sufletească și trupească.”

În cadrul Sfintei Liturghii părintele stareț Iustinian Budescu a fost hirotesit in treapta de Protosinghel.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img