Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, un grup de voluntari ai ASCOR Chișinău au adus lumină și bucurii copiilor de la o Casă comunitară din capitală

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, un grup de voluntari din cadrul Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR), filiala Chișinău, au vizitat Casa Comunitară Nr. 1 pentru a aduce zâmbete și fericire celor mici, cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului.

Voluntarii ASCOR Chișinău au pregătit un program special de distracție, plin de activități interactive și momente de neuitat. Tinerii au cântat împreună cu copiii, s-au distrat și au vorbit despre visele și năzuințele lor, fiecare moment petrecut alături de ei fiind încărcat de emoție și bucurie. În cadrul întâlnirii, copii au primit în dar câte o carte de rugăciuni și o iconiță.

De asemenea, au fost transmise calde gânduri de felicitare din partea ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, care prin mesajul său i-a îndemnat pe copii să urmeze învățătura creștină și să se bucure de copilărie, alături de prieteni și în sânul Bisericii.

ÎPS Petru le-a transmis celor mici că și Mântuitorul Iisus Hristos a fost copil, crescând în ascultare față de Dumnezeu Tatăl, de Fecioara Maria și de Dreptul Iosif.

Amintim că în data de 1 iunie și 2 iunie, Biserica Ortodoxă Română a sărbătorit Ziua Copilului și, respectiv, Duminica Părinților și a Copiilor. Au fost două zile speciale, dedicate tuturor mamelor, taților și copiilor acestora, care sunt crescuți și educați în lumina credinței în Dumnezeu.

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina de Facebook ASCOR Chișinău: