Ultimele știri

CRUCEA MITROPOLIEI BASARABIEI ACORDATĂ POST-MORTEM SCRIITORULUI PAUL GOMA

   Mitropolia Basarabiei a aflat cu durere vestea trecerii la Domnul, într-un spital din Paris, a marelui scriitor și om de cultură basarabean Paul Goma și înalță rugăciuni către atotmilostivul Dumnezeu pentru iertarea și odihna sufletului acestui membru marcant al exilului românesc.

   Tototdată, Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a decis decorarea post-mortem a scriitorului Paul Goma cu distincția Crucea Mitropoliei Basarabiei pentru mireni, ca semn de prețuire a mărturisirii creștine din opera sa și pentru curajul de a înfrunta dictatura ateistă, de a denunța atrocitățile regimului sovietic de ocupație din Basarabia, oferind un exemplu de rezistență prin cultură și civism.

   Mitropolia Basarabiei va transmite distincția fiului marelui scriitor și om de cultură prin intermediul Înaltpreasfințitului părinte Iosif, Arhiepiscopul Parisului și Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, care a întreprins demersurile necesare pentru oferirea unui loc de veci familiei Goma în cimitirul parizian de la Thiais și a acceptat cu bunăvoință oficierea serviciilor religioase legate de înhumarea domnului Paul Goma, fost enoriaş al Parohiei Ortodoxe Române „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris.

   Crucea Mitropoliei Basarabiei este cea mai înaltă distincție a Mitropoliei noastre pentru mireni.

   Precizăm că scriitorul și omul de cultură Paul Goma s-a născut la 2 octombrie 1935 în satul Mana din județul Orhei, familia sa fiind nevoită să se refugieze în interiorul Românei odată cu ocuparea Basarabiei ca urmare a aplicării prevederilor pactului Ribbentrop-Molotov.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img