Ultimele știri

Mesajul de felicitare al ÎPS Petru adresat PS Veniamin – Episcopul Basarabiei de Sud cu ocazia prăznuirii ocrotitorului ceresc

   În ziua de 31 martie 2020, în care conform calendarului îndreptat, de stil nou, este prăznuit Sfântul Mucenic Veniamin – diaconul, PreaSfințitul Părinte episcop Veniamin își sărbătorește ziua onomastică. Cu acest prilej, ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, i-a adresat PreaSfinției Sale un mesaj de  felicitare:

 

Preasfinției Sale,

PS Veniamin,

Episcopul Basarabiei de Sud

 

Preasfinţia Voastră,

   În această zi, în care Biserica Ortodoxă Română îl cinstește pe Sf. Mc. Veniamin diaconul, ocrotitorul ceresc al PreaSfinției Voastre, dorim să Vă adresăm alese gânduri de sănătate, pace și bucurii duhovnicești.

   După îndemnul Sfântului Ioan Gură de Aur, care ne încuviințează să „îi cinstim pe sfinți, imitându-i”, Vă dorim și în continuare o slujire arhierească jertfelnică, după modelul Sfântului al cărui nume l-ați primit odată cu tunderea în monahism, iar roadele slujirii, în ogorul încredințat, să Vă aducă cununa Cerească de Fiu Vrednic al lui Dumnezeu.

   Cu aceeași ocazie, Vă adresăm mulțumirile Noastre pentru tot efortul pe care îl depuneți, ca arhipăstor al Mitropoliei Basarabiei, în Episcopia Basarabiei de Sud și rugăm pe Milostivul Dumnezeu, prin mijlocirea Sf. Mc. Veniamin, să Vă răsplătească cu ani mulți plini de  roade îmbelșugate, spre Slava Numelui Său.

Cu dragoste în Hristos – Domnul,

 

† PETRU

 

Arhiepiscopul Chişinăului,

Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img