Ultimele știri

Corul preoţesc misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi la TV Nord din Bălţi

Luni, 24 decembrie 2018, în ajunul Crăciunului de stil nou, Corul preoţesc misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi, au colindat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, echipa postului TV Nord din Bălţi.

PS Antonie, vorbind despre colinde, bogăţie moştenită de la strămoşi, între altele, a menţionat: „Fiecare dintre noi avem datoria de a păstra şi promova tradiţiile neamului nostru. Un tezaur aparte îl reprezintă colindele, creaţii populare, textele cărora vestesc într-o formă simplă şi accesibilă adevărul despre Naşterea Mântuitorului Iisus Hristos. Slujitorii Episcopii de Bălţi încearcă să contribuie cu ceva la păstrarea acestui nepreţuit tezaur”. PS Antonie a adresat cuvinte de felicitare echipei postului TV Nord, dorindu-le un an binecuvântat cu sănătate, pace, bucurii duhovniceşti.

Prezent la TV Nord din Bălţi, PS Antonie a dat şi un interviu în care a vorbit despre semnificaţia Naşterii Domnului pentru viaţa fiecărui creştin.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img