Ultimele știri

Corul „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi l-a colindat pe IPS Teofan

Joi, 20 decembrie 2018, Corul preoţesc misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi l-a colindat pe Înaltpreasfinţitul Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

Clericii Episcopiei de Bălţi au dorit ca prin darurile spirituale, care sunt colindele strămoşeşti, să  mulţumească ÎPS Mitropolit Teofan pentru sprijinul şi ajutorul acordat parohiilor din structură eclesiastică românească din nordul R.Moldova.

PS Antonie care a însoţit Corul Episcopiei de Bălţi la Iaşi, adresându-se Înaltpreasfinţitului Teofan a ţinut, între altele, să sublinieze: „Este vremea colindelor şi în această perioada vestim Naşterea Domnului fiecărui creştin şi în mod special celor care ne-au ajutat şi ne-au întins o mână de ajutor atunci când am trecut prin momente de încercare. Înaltpreasfinţia Voastră aţi fost alături de Episcopia de Bălţi ajutând parohiile noastre şi aici amintim de ajutorul acordat bisericii „Acoperemântul Maicii Domnului” din Donduşeni dar şi alte parohii şi în mod special şi de ierarhul acesteia structuri eclesiastice. Fără ajutorul Înaltpreasfinţiei Voastre, vă mărturisim că, ne-ar fi fost foarte greu. Când încercarea a fost mai grea, Bunul Dumnezeu va trimis ca să ne întindeţi o mână de ajutor. Vă mulţumim. Colindele de astăzi sunt şi o mulţumire pentru tot sprijinul acordat. Părinţii din Corul Episcopiei de Bălţi au dorit să vină la Iaşi şi să vă aducă acest buchet de colinde ca semn de recunoştinţă şi de mulţumire. Să ne trăiţi întru mulţi şi fericiţi ani”.

Înaltpreasfinţitul Teofan a mulţumit pentru colinde oferind fiecărui cleric daruri conform tradiţiei străbune.

În aceiaşi zi Corul „Mitropolit Visarion Puiu” l-a colindat şi pe dl Teofil Bălteanu, colonel (r), director general Bohemia Iaşi. Domnul colonel Bălteanu este cunoscut ca un mare iubitor de Basarabia, fiind unul dintre ctitorii bisericii „Acoperemântul Maicii Domnului” din Donduşeni.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img