Colindători la Consulatul General al României din Cahul

Vineri, 21 Decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud a colindat împreună cu mai mulți colindători Consulatul General al României din Cahul.

În cadrul concertului, au colindat elevii gimnaziului din satul Manta, îndrumați de PC Preot Iulian Budescu și cântăreții de la biserica Sf. M. Mc. Pantelimon din Cahul.

Dna Consul General Anca Corfu a mulțumit colindătorilor și le-a oferit daruri.

Tot în aceeași zi, Preasfinția Sa a colindat alături de cântăreții bisericii Sf. M. Mc. Pantelimon, directorii de școli din raionul Cahul aflați în ședința comună în mun. Cahul.

La final, Preasfințitul Părinte Veniamin a felicitat pe toți cei prezenți, vorbindu-le despre importanța sărbătorii Nașterii Domnului, dar și despre promovarea prin cult și cultură a spiritualității creștine.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud