Ultimele știri

PS Veniamin invitat de onoare la Festivalul-concurs de colinde și obiceiuri tradiționale „Să trăiți, să înfloriti!” – Cahul

Joi, 20 Decembrie 2018, în incinta liceului Dimitrie Cantemir din Municipiul Cahul, a avut loc festivalul-concurs de colinde și obiceiuri tradiționale „Să trăiți, să înfloriti!”. Evenimentul a fost organizat de Consulatul General al României de la Cahul în parteneriat cu Direcția Generală de Învățământ, Episcopia Basarabiei de Sud și Episcopia de Comrat și Cahul.

La eveniment au participat elevi din 17 instituții de învățământ și cultură din Raionul Cahul și un grup din orașul Bârlad – România, care au încântat audiența cu colinde, obiceiuri și urături tradiționale.

La finalul evenimentului, participanții au fost recompensați cu daruri, precum și cu locuri în taberele ce vor fi organizate în anul 2019 în România prin Departamentul Politici pentru Relația cu Românii de pretutindeni.

Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud a felicitat organizatorii și toți participanții, vorbindu-le despre importanța Crăciunului și despre păstrarea frumoaselor tradiții și colinde în aceste zile din ajunul sărbătorii sfinte. De asemenea, a invitat participanții să vină și la anul și să aducă bucurie prin colindul lor.

Biroul de presă al Episcopiei Basarabiei de Sud.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img