Ultimele știri

Colaborare între Uniunea Scriitorilor din R. Moldova și Mitropolia Basarabiei la comemorarea Unirii Basarabiei cu România.

În ziua comemorării Centenarului de la  27 martie 1918, când toți românii basarabeni au sărbătorit un secol de la Unirea Basarabiei cu Patria-Mamă România, Uniunea Scriitorilor din R. Moldova împreună cu Mitropolia Basarabiei  au organizat  un parastas de pomenire a membrilor din Sfatul Țării. Evenimentul a fost coordonat de dl Arcadie Suceveanul și cu binecuvântarea ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor.

 Soborul de clerici au înălţat rugăciuni de pomenirea la Troița de pe strada 31 august 1989 din fața Uniunii Scriitorilor.  După parastasul de pomenire săvârșit de preoții Mitropoliei Basarabiei a urmat mai multe evenimente culturale dedicate Unirii: lansare de carte, prezentări științifice și expoziție de fotografii. La evenimente au participar și scriitori din România.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img