†) Slujbă Arhierească în parohia “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din loc. Boghenii Vechi, r. Ungheni

16 Februarie 2021

În ziua de 13 februarie, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a oficiat Sfânta Liturghie în loc. Boghenii Vechi, r. Ungheni, la parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, unde este paroh Preacucernicul Părinte Protoiereu Mitrofor Vladimir Childescu, secretarul Protopopiatului de Ungheni, care a împlinit frumoasa vârstă de 45 de ani.

La finalul Sfintei Liturghii, Inaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a felicitat pe părintele paroh oferindu-i Gramata Mitropolitană, Ordinul Ștefan cel Mare și Sfânt, gradul I, în semn de înaltă apreciere și prețuire pentru misiunea deosebită în parohie și susținerea Bisericii.

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu.