Ultimele știri

Slujbă arhierească la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău în ziua Sfinților Trei Ierarhi

  În ziua prăznuirii, pe stil vechi, a Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigore de Dumnezeu Cuvântătorul și Ioan Gură de Aur, în data de 12 februarie 2019, ÎnaltPreasfințitul Părinte Mitropolit Petru a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de clerici, de pe ambele maluri ale Prutului  la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din oraşul Chişinău.

  După oficierea Serviciului Divin, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Petru, PCuv Părinte Arhimandrit Ștefan Gușă stareţul Mănăstirii Sfântul Voievod Ştefan cel Mare din județul Vaslui – România, a rostit un frumos cuvânt catehetic, în care i-a elogiat pe cei trei mari ierarhi ai Bisericii Lui Hristos.

  În final Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a mulțumit distinșilor oaspeți din România pentru prezența la slujbă și coliturghisire, aducânt și un mesaj de felicitare pentru toți cei prezenți, care poartă numele în cinstea unuia dintre cei trei sfinți ierarhi sau derivate de la acestea.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img