Semnarea Protocolului de înfrățire între Protopopiatele Iași I și Criuleni și Dubăsari, un nou efort de apropiere a celor două maluri ale Prutului

Luni, 12 august 2024, la sediul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” din municipiul Iași, s-a desfășurat un eveniment important pentru ortodoxia românească din Moldova. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și a Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a fost semnat Protocolul de înfrățire între Protopopiatul de Criuleni și Dubăsari (Arhiepiscopia Chișinăului) și Protopopiatul Iași 1 (Arhiepiscopia Iașilor).

Ceremonia a avut loc în cadrul ședinței administrative lunare a Protopopiatului Iași I și a marcat un moment important pentru colaborarea între protopopiatele și parohiile românești de pe cele două maluri ale Prutului. Părintele Teodor Pelin, preot paroh al bisericii „Sfântul Arhanghel Mihail” din Dubăsari și Protopop al Protopopiatului de Dubăsari și Criuleni, a deschis evenimentul cu un discurs emoționant, în care a subliniat importanța parteneriatului dintre cele două structuri ecleziastice.

„Astăzi, ne bucurăm de un moment istoric, ce marchează un pas important în consolidarea legăturilor dintre comunitățile noastre de pe ambele maluri ale Prutului. Semnarea acestui Protocol de înfrățire reprezintă nu doar un simbol al unității și al colaborării frățești, ci și un angajament de a lucra împreună pentru binele credincioșilor noștri. Este un prilej de a împărtăși experiențele noastre, de a învăța unii de la alții și de a ne sprijini reciproc în misiunea de propovăduire a cuvântului evanghelic și a adevărului istoric.

Ne dorim ca această colaborare să aducă roade în viața fiecărei parohii implicate. Prin schimburi de experiență, proiecte educaționale și inițiative comune, vom întări legăturile noastre spirituale și vom contribui la îmbogățirea vieții religioase și culturale. Să ne rugăm împreună ca Dumnezeu să binecuvânteze acest parteneriat și să ne îndrume pașii pe calea misiunii sale sfinte. Fie ca această înfrățire să fie un exemplu de dragoste și unitate pentru întreaga noastră Biserică și să aducă bucuria credinței noastre în viețile tuturor credincioșilor.”

Părintele Teodor Pelin, însoțit de o delegație de preoți și preotese din Basarabia, a exprimat astfel nădejdea că acest parteneriat va aduce un impact pozitiv și durabil, întărind legăturile între comunitățile românești de ambele părți ale Prutului.

Părintele inspector Neculai Dorneanu, de la Parohia „Sfânta Mahramă a Domnului şi Sf. Mc. Brâncoveni” din Iași și inspector eparhial pentru Relația cu Basarabia, a continuat cu o prezentare despre avantajele schimbului de experiență și a exprimat bucuria semnării Protocolului, subliniind impactul pozitiv pe care această colaborare îl va avea asupra comunităților vizate.

La finalul evenimentului, Părintele Protopop Florin Călugăru a încheiat cu un mesaj de încurajare, menționând: „Sperăm ca întâlnirea de astăzi și semnarea acestui Protocol de înfrățire să fie un început bun, prin care să încercăm să ne ajutăm unii pe alții și să valorificăm potențialul misionar. Să fim deschiși la aceste propuneri și să semnăm Protocoale de înfrățire cu parohii din Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni, cu Școli și grădinițe din Iași sau alte localități din Protopopiat și instituții de învățământ din Basarabia, precum și înfrățiri între Primării sau Consilii locale din orașul Iași, din județul Iași și localități din Basarabia.

De asemenea, ne dorim ca tinerii din Basarabia să participe la taberele organizate de Arhiepiscopia Iașilor și să dezvoltăm un sistem de cateheză în parohiile basarabene. Vom sprijini cu cărți în limba română parohiile care au nevoie și vom organiza schimburi de pelerinaje pentru a întări legăturile dintre comunități și a ne cunoaște mai bine istoria și trecutul nostru ortodox și românesc.”

La finalul ședinței, Părintele Teodor Pelin a exprimat recunoștință față de Părintele Constantin Simiraș, Directorul Seminarului de Teologie din Iași, pentru munca sa dedicată în formarea tinerilor viitori slujitori ai altarului din Basarabia.

În continuarea evenimentului, delegația preoților basarabeni s-a închinat la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva, aflate în Catedrala Mitropolitană din Iași, și a fost găzduită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan la Palatul Mitropolitan. În cadrul întâlnirii, Înaltpreasfinția Sa a felicitat clericii din Basarabia pentru eforturi și realizări, oferindu-le povețe și îndrumări pastorale, discutând un calendar de activitate pentru viitorul apropiat.

Ziua s-a încheiat cu vizitarea Mănăstirii Bucium, cu binecuvântarea Părintelui Arhimandrit Nicodim Petre, starețul Mănăstirii Bucium și Consilier Mitropolitan.

Acest Protocol de înfrățire marchează încă un pas important pentru colaborarea dintre protopopiatele românești din România și Basarabia, subliniind angajamentul comun pentru consolidarea relațiilor și sprijinul reciproc dintre parohiile, protopopiatele și mitropoliile Bisericii Ortodoxe Române de pretutindeni.

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina de Facebook: