Ultimele știri

PS Antonie: „Vedere duhovnicească este luminată de Lumina lui Dumnezeu”

Duminică, 23 iulie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni (paroh – preot Mihail Tătaru).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra comunităţii „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni, asupra familiei părintelui paroh şi pentru sănătatea ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului locaş.

În cuvântul său, ierarhul Mitropoliei Basarabiei s-a referit la pericopa evanghelică din Duminica a 7-a după Rusalii. Vorbind despre vederea duhovnicească, PS Antonie, între altele, a zis: „Există orbire fizică, dar şi orbire duhovnicească. Şi există vedere fizică şi vedere duhovnicească. Orbirea duhovnicească nu ne permite să vedem lucrarea lui Dumnezeu în lume. Vedere duhovnicească vine de la Lumina lui Dumnezeu, sau cu alte cuvinte, vedere duhovnicească este luminată de Lumina lui Dumnezeu. Fără Lumina lui Dumnezeu suntem orbi duhovniceşte. Şi când suntem în Lumina lui Dumnezeu? Când ne rugăm, când postim, când facem fapte bune, când mărturisim păcatele noastre, când ne împărtăşim cu Sfintele Taine, când participăm la sfintele slujbe ale Bisericii. Sfinţii au fost luminaţi de această Lumină”. „Să ne rugăm Bunului Dumnezeu să ne dea Lumina sfântă pentru a merge în Lumină spre Împărăţia Sa”, a îndemnat PS Antonie.

Preasfinţitului Antonie a apreciat hărnicia părintelui Mihail, care ridică un nou sfânt locaş în Ialoveni şi i-a dăruit câteva cărţi cu tematică teologică.

Părintele Mihail a mulţumit pentru vizita arhierească şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul comunităţii şi cu alte ocazii, dăruind-i şi un dar din partea parohiei pe care o păstoreşte.

PS Antonie a vizitat şi şantierul noii biserici, unde părintele Mihail i-a vorbit ierarhului Mitropoliei Basarabiei despre mersul lucrărilor de construcţie.

Istoric: Comunitatea „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Ialoveni a fost înfiinţată în anul 2005. Piatra de temelie a biserici-paraclis a fost pusă, la 12 iunie 2010, de Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor. Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată, de către părintele Mihail Tătaru, la 17 aprilie 2011, în  ziua de Florii. Prima slujbă arhierească a fost oficiată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru al Basarabiei la 29 mai 2011. La 16 august 2011 comunitatea „Sfinţii Martiri Brâncoveni” şi-a serbat pentru prima dată hramul.

În Republica Moldova sunt patru locaşuri de cult cu hramul acestor sfinţi: o biserică se află la Schinoasa, municipiul Chişinău şi celelalte trei în Soroca, Căuşeni şi Ialoveni. Toate bisericile sunt în cadrul Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img