Ultimele știri

PS Antonie: „Taina Spovedaniei însănătoşeşte sufletul şi trupul”

Duminică, 4 martie 2018, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Grigore Palama” din Chişinău (paroh – PC preot consilier Nicolae Creţu).

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost înălţat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra părintelui paroh, a familiei sale şi a comunităţii „Sfântul Ierarh Grigore Palama”.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti, la Evanghelia din Duminica a doua din Sfântul şi Mare Post al Sfintelor Paşti, la viaţa şi învăţătura Sfântului Grigore Palama şi la activitatea părintelui Nicolae.

Vorbind despre legătura între suferinţa sufletului şi cea a trupului, PS Antonie, între altele, a spus: „Evanghelia de astăzi ne arată că boala slăbănogului are o legătură cu păcatele lui. Există o legătură între starea spirituală a omului şi bolile sale trupeşti. Păcatul îmbolnăveşte şi slăbănogeşte trupul. Vindecarea vine prin pocăinţă. Cu alte cuvinte, Taina Spovedaniei însănătoşeşte sufletul şi trupul”. „Suntem în perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti şi pe lângă renunţarea la anumite alimente, încercând să respectăm recomandările Bisericii, să folosim puterea Sfintei Taine a Spovedaniei pentru a ne vindeca sufletele şi trupurile noastre”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a vorbit şi de data aceasta despre bogata activitate pastoral-misionară a părintelui Nicolae, menţionând contribuţia Sfinţiei Sale la dinamizarea Sectorului pentru probleme pastorale, misionare şi de asistenţă socială al Mitropoliei Basarabiei.

Preasfinţia Sa a mulţumit şi doamnei preotese Anastasia Creţu, care se implică rodnic în activitatea misionară a parohiei, prin conducerea corului bisericii şi organizarea Asociaţiei Obşteşti pentru Familie şi Comunitate, care are ca scop creşterea duhovnicească a membrilor parohiei „Sfântul Ierarh Grigore Palama”.

PS Antonie a felicitat întreaga comunitate cu ocazia prăznuirii patronului spiritual, dorindu-le creştinilor sănătate, linişte sufletească şi mântuire.

Părintele Nicolae a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul comunităţii şi cu alte ocazii.

Printre activităţile părintelui Nicolae amintim: Biblioteca, cu un număr de peste 450 de cărţi, Şcoala duminicală pentru copii şi Şcoala de catehizare pentru maturi, editarea buletinul parohial „Lumina Toborului” şi a ziarului pentru copii „Trepte spre cer”.

Istoric: Parohia „Sfântul Ierarh Grigore Palama” din Chişinău a fost înregistrată la Ministrul Justiţiei din R. Moldova pe data de 12 martie 2014. Mai bine de un an de zile comunitatea s-a rugat într-un spaţiu amenajat în holul fostei policlinici a fabricii Mezon, de pe strada Florilor № 32/2. Din data de 22 noiembrie 2015, comunitatea se roagă într-un paraclis amenajat la demisolul Gimnaziului Teatral „Ion Luca Caragiale” din strada Miron Costin № 19/7. Hramul din acest an este al patrule hram sărbătorit de comunitatea „Sfântul Ierarh Grigore Palama”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img