Ultimele știri

PS Antonie: „Sfinţii sunt mijlocitorii noştri la Bunul Dumnezeu”

Luni, 30 ianuarie 2017, ziua prăznuirii Sfântului Antonie cel Mare (stil vechi), PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

După ce s-a referit succint la viaţa Sfântului Antonie cel Mare, PS Antonie, între altele, a spus: „Fiecare purtăm numele unui sfânt, care a fost om ca şi noi, dar a dus lupta cea dreaptă prin înfrânare, post şi rugăciune şi s-a învrednicit de fericirea veşnică. Ei sunt modele de vieţuire pentru noi. Sfinţii sunt mijlocitorii noştri la Bunul Dumnezeu. Este bine ca în ziua când prăznuim patronul spiritual să fim în sfintele lăcaşe şi să aducem slavă lui Dumnezeu şi sfinţilor a căror nume purtăm, pentru ajutor şi purtare de grijă”.

PS Antonie a adus mulţumiri Bunului Dumnezeu şi Sfântului Antonie pentru ajutorul primit şi pentru rânduiala sfântă de a aduce slavă şi mulţumire în această zi prin oficierea Sfintei Liturghii. PS Antonie a mulţumit şi soborului de preoţi şi diaconi, care au fost alături de Preasfinţia Sa şi a mulţumit creştinilor prezenţi la Sfânta Slujbă. Tuturor le-a mulţumit pentru felicitări.

Cu ocazia serbării ocrotitorului spiritual, PS Antonie a primit felicitări din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei, ierarhilor şi clericilor din cuprinsul Patriarhiei Române, consilierilor mitropolitani, colegilor de facultate, clericilor şi enoriaşilor din cadrul Mitropoliei Basarabiei, care i-au urat ani mulţi cu sănătate, păstorire îndelungată cu roade mari duhovniceşti.

PS Antonie i-a felicitat pe creştinii care poartă numele de Antonie şi Antonia cu sărbătorirea zilei onomastice.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img