Ultimele știri

Slujbă arhierească la Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” din Chișinău

Luni, 30 ianuarie curent, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, s-a aflat în mijlocul comunităţii  “Sfinții Trei Ierarhi” din orașul Chișinău (preot paroh protoiereu Anatol Goncear), unde însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie, cu ocazia prăznuirii ocrotitorilor  spirituali ai parohiei(pe stil nou).

La eveniment au fost prezenţi şi invitaţi şi clerici din România:  PC preot Dumitru Merticariu, paroh al bisericii  “Tuturor Sfinţilor” – Banu din Iaşi şi PC preot  Ciprian Viorel din Parohia  “Sf. Ap. Petru şi Pavel”  din Bulai-Moara , jud. Suceava.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Petru, părintele  Dumitru Merticariu, a rostit un cuvânt de învăţătură, cu referire la rolul Sfinţilor Trei Ierarhi în viaţa bisericii noastre dar mai ales despre rolul lor în comunităţile ce îi au ca ocrotitori.

Şirul evenimentelor s-a încheiat cu un Tede-um de mulţumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile primite asupra comunităţii “Sf. Trei Ierarhi” asupra familiei părintelui paroh şi pentru sănătatea ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului locaş, urmată de   slujba de sfinţire a crucilor ce urmează a fi puse pe biserica, ce se află în construcţie.

În final, vlădica Petru a felicitate pe toţi cei prezenţi cu ocazia sărbătorii urându-le multă sănătate, bunăsporire în săvârşirea tuturor faptelor celor bune  cu binecuvântări arhiereşti.

Părintele  paroh a mulţumit ÎPS Petru pentru slujbă şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul comunităţii lor  şi cu alte ocazii. 

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img