Ultimele știri

PS Antonie: „Rugăciunile pentru cei adormiţi le aduce uşurare şi bucurie”

Sâmbătă, 18 februarie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cultul morţilor în Biserica Ortodoxă, evidenţiind importanţa rugăciunilor pentru cei adormiţi. Între altele, PS Antonie a spus: „Există o legătură între cei vii şi cei adormiţi. Ne leagă aceiaşi credinţă şi dragostea. Noi îi iubim pe ei şi ei ne iubesc pe noi. De aceea noi îi pomenim în rugăciunile noastre. Rugăciunile pentru cei adormiţi le aduce uşurare şi bucurie. Ne rugăm pentru ei pentru că nu cunoaştem starea lor. Dacă din anumite motive nu au reuşit să se împace cu Dumnezeu în această viaţă şi au trecut în cealaltă lume cu anumite păcate neiertate, prin rugăciunile noaste le aducem uşurare, Dumnezeu poate să le ierte greşelile prin rugăciunile noastre. Iar faptul că nu i-am uitat le face mare bucurie”. „Suntem datori să ne rugăm pentru sufletele apropiaţilor noştri şi, în mod special, pentru sufletele părinţilor noştri. Prin faptul că îi pomenim în rugăciunile noastre arătăm că le purtăm cinstea şi după ce au trecut din această viaţă. Noi trebuie să-i cinstim pe părinţii noştri tot timpul, aşa ne învaţă una dintre poruncile dumnezeieşti”, a îndemnat PS Antonie.   

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat Slujba Parastasului pentru cei adormiţi.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img