Ultimele știri

PS Antonie: „Păcatul ne aduce boală, iar pocăinţa sănătate”

În seara zilei de joi, 30 martie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi, Slujba Tainei Sfântului Maslu la biserica „Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din satul Hârbovăţul Nou, raionul Anenii Noi (preot paroh Victor Bejan).

După oficierea Sfintei Taine, PS Antonie s-a referit la Taina Sfântului Maslu şi la Taina Sfintei Spovedanii ca mijloace de refacere a sănătăţii sufleteşti şi trupeşti.

PS Antonie, între altele, a spus: „Am văzut din Sfintele Evanghelii că suferinţele noastre s-ar putea să fie consecinţele greşelilor noastre, greşeli pe care, încă, nu le-am spălat cu lacrimile pocăinţei. Trupul suferă din cauza păcatelor. Remediul suferinţelor este Taina Sfintei Spovedanii, este recunoaşterea în faţa părintelui duhovnic a greşelilor. Pocăinţa ne eliberează de povara păcatelor, ne eliberează de suferinţă. Păcatul ne aduce boală, iar pocăinţa sănătate”. „Ne aflăm în perioada Sfântului şi Slăvitului Post al Sfintelor Paşti şi suntem chemaţi să ne îngrijim de starea hainei sufletului nostru, să o curăţim în Taina Sfintei Spovedanii pentru a ne apropia pregătiţi de marele praznic al Învierii”, a mai specificat PS Antonie.

La oficierea Tainei Sfântului Maslu, împreună cu PS Antonie, au conslujit PC Protoiereu Mitrofor Ioan Pancu, protopop de Căuşeni şi Ştefan-Vodă, PC preot Mihail Câşlaru, paroh al bisericii „Sfinţii Brâncoveni” din or. Căuşeni şi PC preot Victor Bejan, parohul bisericii din Hârbovăţul Nou, raionul Anenii.

Părintele Victor a mulţumit PS Antonie şi preoţilor pentru rugăciune comună, menţionând că „rugăciunea mai multor slujitori este de mare ajutor, este binecuvântare şi mângâiere pentru comunitatea din Hârbovăţul Nou”. Părintele Victor l-a invitat pe PS Antonie să mai vină la Anenii Noi şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img