Ultimele știri

PS Antonie: „Monumentele sunt raze de lumină din trecut, care ne luminează viitorul”

Sâmbătă, 24 martie 2018, Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi, slujba de sfinţire a Mausoleului Armatei Române cu basarelieful Regelui Ferdinand I din satul Lipceni, rn Rezina şi a Monumentului Regelui Ferdinand I din oraşul Rezina şi parastasul de pomenire a eroilor neamului românesc. Din soborul de preoţi au făcut parte şi preoţi din cadrul Mitropoliei Moldovei şi a Bucovinei, prezenţi la eveniment cu binecuvântarea IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Vorbitorii la cele două evenimente s-au referit la rolul regelui Ferdinand I în istoria poporului român, jertfa Armatei Române pentru apărarea pământurilor româneşti şi rolul monumentelor în istoria unui neam. Printre cei care au luat cuvântul au fost: dl Aurel Pleşco, primarul satului Lipceni, dl Simion Tatarov, dlui avocat Iulian Rusanovschi, președintele A.O. „Cultul Eroilor, dl Simion Tatarov, primarul oraşului Rezina, dl colonel Cristi Ladaniuc, ataşatul militar al Ambasadei României la Chişinău, reprezentanţi ai administraţiei raionale, PC preot Nicolae Dorneanu, PC preot Mircea Bejenar şi PS Antonie de Orhei. 

PS Antonie, între altele, a spus: „Avem datoria să cunoaştem istoria neamului şi jertfa înaintaşilor noştri. Cum au trăit ei, ce idealuri au împărtăşit? Fiecare monument, statuie, bust, placă comemorativă instalate de înaintaşi au menirea de a ne ţine trează conştiinţa naţională. Monumentele sunt raze de lumină din trecut, care ne luminează viitorul. Prin restaurarea monumentelor, noi restaurăm adevărul istoric”. Preasfinţia Sa a apreciat prezenţa copiilor la evenimente şi i-a îndemnat să studieze istoria neamului, „pentru a vieţui în adevăr şi lumină”. 

Inaugurarea monumentelor a avut loc în ajunul centenarului de la Actul Unirii Basarabiei cu România şi au fost reconstituite cu osteneala dlui avocat Iulian Rusanovschi, președintele A.O. „Cultul Eroilor”

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img