Ultimele știri

PS Antonie: „Cel rău pune stăpânire asupra omului, când acesta se îndepărtează de Dumnezeu”

Duminică, 5 noiembrie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din satul Jeloboc, comuna Piatra, raionul Orhei (preot paroh Ioan Florea).

În cuvântul său rostit după Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit textul Evangheliei din Duminica a XXIII-a după Rusalii şi la activitatea părintelui Ioan.

Vorbind despre lucrarea demonilor în viaţa omului, PS Antonie, între altele, a spus: „Cel rău caută diferite posibilităţi de a pune stăpânire asupra omului. Punând stăpânire pe om, diavolul îl transformă în unealtă cu care tulbură viaţa celorlalţi oameni, tulbură întreaga comunitate. Şi acest lucru îl vedem din Evanghelia de astăzi. Dar cum cel rău reuşeşte să pună stăpânire asupra omului? Cel rău pune stăpânire asupra omului, când acesta se îndepărtează de Dumnezeu. Şi când omul se îndepărtează de Dumnezeu? Când păcătuieşte. Păcatul îl separă pe om de Dumnezeu, păcatul sapă între om şi Dumnezeu o prăpastie pe care o foloseşte cel viclean. Când omul este departe de Dumnezeu, el este slab, devine vulnerabil la lucrarea celui rău”. „Să ne străduim să vieţuim după poruncile lui Dumnezeu, să mergem la sfintele slujbe, în duminici şi sărbători, să rostim rugăciuni sera şi dimineaţa şi în orice moment al zilei când simţim nevoia, să ne mărturisim păcatele şi să ne împărtăşim cu Sfintele Taine. Şi făcând acestea cel rău va fi neputincios. Să avem credinţă în Dumnezeu şi El ne va apăra de tot răul”, A mai spus PS Antonie.

Preasfinţitul Antonie a apreciat, şi de data aceasta, spiritul gospodăresc şi misionar al părintelui Ioan, care în condiţii grele financiare amenajează sfântul locaş din Jeloboc. PS Antonie i-a dăruit părintelui Ioan o carte cu caracter omiletic.

Părintele paroh a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să viziteze parohia şi cu alte ocazii. Părintele Ioan i-a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul patronului său spiritual – Sfântul Antonie cel Mare.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img