Ultimele știri

Mitropolia Basarabiei oferă din nou ajutor familiilor nevoiașe din Bubuieci

Lotul de ajutoare a constat în alimente, conserve, mâncare pentru copii, produse de igienă, scutece pentru copii, haine și încălțăminte pentru copii și adulți.

Colaborarea dintre Mitropolia Basarabiei și Centrul de Sănătate al Comunei Bubuieci vine în folosul comunității de creștini ortodocși din cadrul Mitropoliei Basarabiei din localitate. Doctorii prin tămăduirea trupului, iar preoții slujitori prin hrană sufletească, dar și prin ajutor material.

În ultima perioadă Mitropolia Basarabiei a desfășurat nenumărate activități sociale și filantropice susținând cu ajutoare umanitare pe refugiații ce fug din calea războiului din Ucraina. Până în momentul de față au fost distribuite peste o sută de tone de astfel de ajutoare, colectate din țară și din străinătate. Preoții și credincioșii noștri au dat dovadă de iubire și jertfelnicie necondiționată, neobosiți fiind în acestă lucrare mântuitoare și urmând exemplul Mântuitorului Hristos.

 

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img