ÎPS Petru și PS Veniamin au participat, alături de PF Daniel, la slujba de sfințire a mănăstirii Măxineni

Marți, 25 septembrie 2018, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, împreună cu PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, au participat la slujba de sfințire a bisericii Mănăstirii Măxineni, stăreția şi ansamblul voievodal, ctitorite de domnitorul Matei Basarab.

Slujba de sfințire a fost oficiată de către PF Părinte Patriarh Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Din soborul arhieresc pe lângă cei doi ierarhi ai Mitropoliei Basarabiei, au mai făcut parte alți 8 ierarhi ai BOR, printre care:

• Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei şi Exarh Patriarhal;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului;
  • Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos;
  • Preasfințitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor;
  • Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului;
  • Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului;
  • Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

În omilia rostită cu prilejul sfinţirii, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a făcut referire la poporul român care în istorie este „purtător de cruce şi doritor sau căutător de Înviere”.

Patriarhul a prezentat parcursul istoric al Mănăstirii Măxineni, amintind şi de faptul că a fost bombardată în anul 1917.

„Vedem taina crucii şi a Învierii simbolizată într-o mănăstire care a fost bombardată, distrusă şi părăsită, dar a revenit la frumuseţea cea dintâi pentru că nu a fost doar reconstruită, ci i s-a dat şi o pictură foarte frumoasă”, a spus Patriarhul Românei.

Cu referire la biserica nou sfinţită, Patriarhul a apreciat că aceasta este „învelişul comunităţii vii care se numeşte Biserica lui Hristos cea vie, formată din cler şi popor”.

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a explicat şi ce primim când devenim parte la târnosirea unui lăcaş de cult.

„Atunci când participăm la sfinţirea bisericii primim binecuvântarea sfinţirii sufletelor şi a trupurilor noastre aşa cum a fost sfinţită, reconstituită şi frumos împodobită această biserică”, a spus Preafericirea Sa.

La final, Patriarhul României a oferit distincţii tuturor celor care au sprijinit lucrările de restaurare.

La slujbă au participat peste o mie de credincioşi din județele Brăila și Galați, dar și din București, Buzău și alte zone ale ţării.

Sursă/FotoCredit: www.basilica.ro

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.