Ultimele știri

ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei: „Cel ce vrea să fie iertat, să ierte şi el pe alţii”

În data de 16 octombrie curent, în Duminica a XIX-a după Cincizecime (pomenirea Sf. Mc. Dionisie Areopagitul, Dionisie, Episcopul Alexandriei); Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a săvîrșit, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Sfânta și Dumnezeiasca Litrughie în parohia Sfântul Vasile de la Poiana Mărului din orașul Orhei (preot paroh Sergiu Aga).

În cuvânult de învățătură Vlădica Petru a specificat: „Precum voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi asemenea”, cu aceste cuvinte începe Evanghelia de astăzi. Dacă vrem ca oamenii să nu ne fie duşmani, să nu-i dușmănim nici noi pe ei. Să ne punem întrebarea atunci: Cum să-ţi fie omul prieten, dacă tu îi eşti duşman? Să smulgem atunci rădăcina duşmăniei din inima noastră şi abia după aceea să ne numărăm duşmanii. Dacă vrem ca oamenii să ne fie prieteni, să încetăm duşmănia și ura dintre noi, să ne facem mai întâi înșine prieteni. De îndată ce ne facem semenilor prieten, numărul duşmanilor noștri va scădea şi chiar va dispărea cu totul. Căci nimeni pe lume nu vrea să i se facă rău; să nu facă deci nici el rău altora! Oricine dintre noi vrea să i se facă bine; să facă şi el bine altora! Orice om vrea să fie iertat când greşeşte; să ierte şi el pe alţii!”

Menționăm că în cadrul Sfintei Liturghii diaconul Vasile Domenti a fost hirotonit în treapta de preot și tânărul Victor Ghimpu a fost hirotonit întru diacon.

În final, parohul bisericii, pr. Sergiu Aga, a mulțumit ÎPS Petru pentru vizită și le-a oferit tuturor celor prezenți o agapa frățească

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img