Ultimele știri

ÎPS Petru: “Maica Domnului s-a oferit cu multă smerenie și necondiționată ascultare, pentru a ne aduce în lume bucuria Vieții Veșnice”

  În a doua zi a Praznicului Nașterii Domnului, în ziua prăznuirii Soborului Maicii Domnului, pe stil vechi(08.01.2020), ÎnaltPreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan Sf. Ioan Teologul din Chișinău, dimpreună cu un sobor de clerici.

  În predica rostită la finalul Serviciului Divin, ÎPS Părinte Mitropolit a adus un elogiu Maicii Domnului, menționînd că “ea care s-a oferit cu multă smerenie și necondiționată ascultare, pentru a ne aduce în lume bucuria Vieții Veșnice, prin nașterea Fiului Său și Dumnezeu, de aceea în a doua zi a acestui Mare Praznic se cuvine să o lăudăm și să o cinstim pe Maica Domnului”.

   La final vlădica Petru i-a binecuvântat pe toți cu arhierești binecuvântări, dorindu-le sărbători frumoase în continuare.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img