Ultimele știri

ÎPS Petru a liturghisit în Sfânta și Marea Zi Joi la Paraclisul Mitropolitan din Chişinău

   În Sfânta şi Marea Zi Joi, din Săptămâna Patimilor, la data de 15 aprilie 2018, ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   Această Sfântă Liturghie din această sfântă zi este specific prin faptul că acum se pregîtesc miridele pentru împărtăşania celor bolnavi pentru parcursul anului. Meridele se păstrează în Chivotul din Sfântul Altar, pe Sfânta Masă.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img