Ultimele știri

ÎPS Petru: „Încredințarea lui Toma suficientă pentru a fi fericiți, crezând și noi, dar fără să vedem”

În data de 23 aprilie 2017, în a doua Duminică după Paști (a Sfântului Apostol Toma), Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, la Paraclisului Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

După oficierea Serviciului Divin, vlădica Petru a rostit un cuvânt de învățătură în care, printre altele, a menționat: „Toma a vrut să fie pe deplin încredințat de Învierea Mântuitorului, însă această neîncredere a lui Toma nu trebuie tratată radical, căci ea, în acest caz, este dătătoare de o credință traincă și roditoare. Această îndoială a fost acceptată de Hristos, pentru a-i încredinţa, peste veacuri, de adevărul Învierii pe toţi cei care se vor îndoi ca şi el. Toma a văzut şi a crezut. Dar spune Mântuitorul: „Fericiţi cei care n-au văzut şi au crezut”. Unii sfinți părinți folosesc pentru acest moment mai mult termenul de„îndoielnic” pentru că toma nu a renunțat să creadă în Hristos, ci era mai riguros, în acea perioadă tulbure și plină de speculații.  Încredințarea lui Toma însă ar trebui să ne fie suficientă, a fi fericiți, crezând și noi, dar fără să vedem.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img