Ultimele știri

ÎPS Petru: „Credința, postul și rugăciunea – chei ale Împărăției Lui Dumnezeu”

   În Duminica a X-a după Pogorârea Sfântului Duh(13.08.2017), ÎPS Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chișinău.

   În cuvântul de învățătură, rostit la finalul Sfintei Liturghii, vlădica Petru, printre altele, a menționat: „Evanghelia de astăzi ne scoate în evidență o realitate dureroasă și anume faptul că duhurile necurate au capacitatea de a pune stăpânire pe om. Însă pentru a scăpa din captivitatea lor avem nevoie de trei lucruri: credință, post și rugăciune. De aceasta ne încredințează chiar Însuși Mântuitorul Hristos. Sfinții Părinți numesc rugăciunea drept convorbire a minții noastre cu Dumnezeu. În acest sens, cu cât mintea noastră se află mai mult  în dialog cu Dumnezeu, cu atât mai mult duhurile cele rele rămân la distanță față de noi. Însă efectele rugăciunii sunt mai mari atunci când sunt îmbinate cu post. Credința, postul și rugăciunea sunt chei ale Împărăției Lui Dumnezeu”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img