Ultimele știri

ÎPS Petru: „Boala, suferința și moartea sunt urmări ale păcatului”

  În Duminica a XXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt(10 noiembrie 2019), ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Paraclisul Mitropolitan Sf. Ioan Teologul din Chișinău.

  Cu această ocazie, la finalul Serviciului Divin, ÎnaltPreasfinția Sa a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt catehetic în care s-a referit la pericopa evanghelică a duminicii:

  „Cele două vindecări din evanghelia de azi ne prezintă două demonstrații de dragoste a Ziditorului față de creația Sa. Bunul Dumnezeu, în iubirea Sa de oameni cea nemărginită, este întotdeauna dispus să își îndrepte mila spre suferința umană.  El nu a creat nici boala, nici suferința, nici moartea, acestea fiind urmări ale păcatului, iar Hristos-Domnul a venit în lume ca să vindece pe oameni de toată boala și suferința. Singura condiție pentru înfăptuirea acestora, pe care ne-o pune Dumnezeu este credința noastră”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img