Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a transmis un mesaj de felicitare Preacucernicului Părinte Consilier Victor Ghimpu cu ocazia zilei de naștere

Cu gând de rugăciune și dragoste părintească, Vă adresez, Precucernice Părinte Consilier, urări de sănătate, ani îndelungați, bucurii duhovnicești și mântuire, alături de întreaga familie, rugând pe Hristos Domnul, Dăruitorul Vieții, să reverse asupra Preacucerniciei Voastre Darurile Sale cele bogate cu îmbelșugare.

Preoția este o slujire sfântă având un caracter dumnezeiesc căci ea săvârșește cele mai presus de înțelegere.

Preoția își are rânduiala și temeiul de la cetele cele cerești, așadar preoții devin „duhuri” liturghisitoare şi mădulare ale ierarhiei celei mai presus de lume şi, ca nişte îngeri ai lui Dumnezeu, slujesc Liturghia.

Așadar, Preacucernice Părinte, îmbrățișează această slujire dumnezeiască slujind pe Dumnezeu și pe poporul ce ți s-a dat a-l păstori căruia să-L dăruiești pe Hristos ca să împlinești cuvintele rugăciunii: „Primeşte acest Odor şi-L păstrează pe El până la a doua venire a Domnului nostru Iisus Hristos, când are să-L ceară de la tine“.

Împărtășind aceste gânduri, Vă îmbrățișez și Vă doresc mulți și fericiți ani!

 

 

Cu binecuvântare arhierească,

                                                                                                                          † Petru

 

                                                                                        Arhiepiscopul Chișinăului,

                                                                          Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img