Ultimele știri

Florinel-Irinel Frunză, secretar de stat la Secretariatul de Stat pentru Culte al Guvernului României, a făcut o vizită de lucru la reședința Mitropoliei Basarabiei

Domnul Secretar de Stat Florinel-Irinel Frunză și însoțitorii săi au purtat discuții cu Permanența Consiliului Eparhial despre direcțiile principale de activitate ale Mitropoliei Basarabiei din cadrul Patriarhiei Române, susținută de către Statul Român, dar și despre problemele cu care se confruntă Biserica Ortodoxă din Basarabia și modul cum pot fi acestea soluționate.

Întâlnirea a fost cu atât mai importantă, întrucât în ultimii 2 ani la reședința Arhiepiscopiei se desfășoară mai multe lucrări de construcție, modernizare și restaurare a clădirii, respectiv a Paraclisului Mitropolitan, finanțate în mare parte de către Secretariatul de Stat pentru Culte al Guvernului României. Domnul Secretar de Stat a reușit să facă o evaluare a stadiului lucrărilor și a nevoilor cu care se confruntă în continuare Mitropolia.

Secretarul de Stat a reiterat importanţa păstrării spiritualităţii și identității româneşti din stânga Prutului şi le-a transmis reprezentanţilor cultului religios că Secretariatul de Stat pentru Culte va continua să sprijine și să susțină cu toate eforturile și mijloacele posibile, dezideratele, misiunea și valorile pe care le are Mitropolia Basarabiei, inclusiv prin alocarea fondurilor destinate restaurărilor de biserici și imobile bisericești, salarizării clericilor, dar și prin demersuri ce presupun restabilirea adevărului istoric și a bunurilor patrimoniale, care au fost cândva confiscate ilegal de Statul Republicii Moldova.

În acest sens, ÎPS Petru a solicitat prin intermediul domnului Secretar de Stat Florinel-Irinel Frunză, sprijinul instituțiilor bisericești și de stat din România care pot contribui la realizarea acestui deziderat, discuțiile încheindu-se cu nădejdea celor enunțate.

La final, Părintele Arhiepiscop, Mitropolit și Exarh al Plaiurilor, l-a decorat pe domnul Florinel-Irinel Frunză cu Ordinul omagial Mitropolitul Gurie Grosu, în semn de mulțumire pentru sprijinul acordat comunității basarabene și ca dovadă a prețuirii și binecuvântării arhierești.

Aceleași cuvinte de gratitudine au fost transmise și de ceilalți ierarhi prezenți: ÎPS Teofan, Arhiepiscopul Iașilor, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei; ÎPS Casian, ­Arhiepiscopul Dunării de Jos; PS ­Ignatie, Episcopul Hușilor; PS Antonie, Episcop de Bălți; PS Veniamin, ­Episcopul Basarabiei de Sud.

Articol redactat de Părintele diacon Ilie Cucu.
 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img