Ultimele știri

Sfânta și Marea zi Miercuri la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău

   În data de 12 aprilie curent, în Sfânta și Marea zi Miercuri din Săptămâna Patimilor, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite, la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

   Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, i-a îndemnat pe cei prezenți, cu această ocazie, la post, la rugăciune și la meditație asupra acestei zile memorabile din viața Mântuitorului Hristos și anume ziua vânzării Sale de către Iuda Iscarioteanul, pe treizeci de arginți.

   Aceasta este și ultima zi din anul bisericesc în care se săvârșește Sfânta Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite, ea săvârșindu-se doar în perioada Postului Mare.

Biroul de Presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img