Ultimele știri

Duminica Slăbănogului la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

   Duminică, 19 mai 2019 (a patra după Învierea Domnului), ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău.

   La final, ÎnaltpreaSfinția Sa a rostit un cuvânt catehetic, în care s-a referit la duminica slăbănogului, iar, printre altele a menționat: “Ceea ce trebuie de reținut din evanghelia de astăzi este nădejdea sau așteptarea, cu credință nezdruncinată, indiferent de cât timp va fi nevoie să așteptăm. De 38 de ani nimic nu se întâmpla cu slăbănogul din Vitezda, dar el con­tinua să spere. Mai mult, părea împăcat cu gândul că, chiar dacă speranţa i se va dovedi zadarnică şi că minunea, până la urmă, nu se va petrece, el şi-a făcut datoria de a spera.

   Anume nădejdea că se va vindeca, credința vie în minunea vindecării, dar mai ales întâlnirea cu Hristos l-au vindecat pe slăbănog”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img