Duminica Floriilor sărbătorită de ÎPS Părinte Mitropolit Petru la Mănăstirea Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul din loc. Cornești

Cuvântul de învățătură a fost rostit de Arhidiaconul Maxim Sturza, Consilier Mitropolitan.

Duminica Floriilor ne arată felul în care trebuie să-L primim pe Hristos în sufletul și inimile noastre.

Dacă acum două mii de ani, cei din Ierusalim, își așterneau hainele, ramuri de palmier, de finic, măslin sau salcie, noi, cei de astăzi, să ne așternem la picioarele Mântuitorului virtuțile noastre fructificate în Postul Mare.

La finalul Sfintei Liturghii, Preacuviosul Părintele Stareț Damaschin a primit în dar Crucea Mitropoliei Basarabiei, cea mai înaltă distincție mitropolitană, oferită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru.

Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit l-a binecuvântat pe Preacuviosul Părinte Stareț, cu dreptul de a purta două Sfinte Cruci.

Înainte de plecare, Părintele Mitropolit a binecuvântat locul unde se va înălța o nouă biserică pe teritoriul Sfintei Mănăstiri.

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu.