Ultimele știri

Colind pentru cadrele didactice de la Universitatea din Bălţi

Marţi, 18 decembrie 2018, Corul preoţesc misionar „Mitropolit Visarion Puiu” al Episcopiei de Bălţi a colindat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, cadrele didactice de la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi.

Ierarhul Episcopiei de Bălţi a felicitat profesorii de la Universitatea din Bălţi cu ocazia sărbătorilor de iarnă, Naşterea Domnului şi Anul Nou, specificând că darurile aduse de clericii Episcopiei de Bălţi sunt daruri spirituale – colindele strămoşeşti.

PS Antonie a împărţit celor prezenţi calendare bisericeşti, cărţi de rugăciune, iconiţe, cărticele de învăţătură ortodoxă – „Cuvinte din Sfinţii Părinţi despre Sfânta Spovedanie şi Sfânta Împărtăşanie” şi „Cum se cuvine creştinilor a vieţui” – apărute cu binecuvântarea Preasfinţiei Sale la Editura Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor şi pastorala de Crăciun.

Profesorii au apreciat gestul şi repertoriul colindelor prezentate de clericii Episcopiei de Bălţi, menţionând importanţa păstrării tradiţiilor strămoşeşti. Printre cei care au rostit cuvinte de mulţumire la adresa clericilor Episcopiei de Bălţi au fost: dna Valentina Priţcan, prodecan pentru activitatea ştiinţifică şi relaţii internaţionale, dl profesor, dr. hab. Ion Gagim şi dl profesor, dr. hab. Pavel Topală.

Gazdele i-au primit pe colindători conform tradiţiei creştine.  

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img