Ultimele știri

Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Potolește Întristările noastre”, prilej de comuniune a creștinilor din Parohia Floreni, Protopopiatul Ungheni

Soborul slujitorilor, în frunte cu Preacucernicul Părinte Protoiereu Gabriel Andrei Gherasă, Consilier Mitropolitan pentru Proiecte și Patrimoniu Bisericesc al Mitropoliei Basarabiei, alături de Preacucernicul Părinte Dănuț Chirilă, paroh al Parohiei „Sfântul Apostol Andrei, ocrotitorul tuturor românilor” din Municipiul Ungheni, Preacucernicul Părinte Iulian Damian, paroh al Bisericii „Sfinții Ierarhi Dionisie Erhan și Luca al Crimeei” din Elizavetovca, împreună cu părinții Florin Costin, Lucian Hărățu și mulțime de popor din localitățile Floreni și Sculeni au întâmpinat în sunet de clopote pe Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, aflat alături de această comunitate pentru a cinsti după cuviință darul făcut de Dumnezeu, prin oamenii ce iubesc bunăcuviința Casei Lui, întregii eparhii- această Icoană a Maicii Domnului ce revarsă daruri și tămăduiri asupra tuturor celor ce o cinstesc după cuviință, mai cu seamă că sunt numeroase mărturii, ce vor fi adunate într-un volum editat de Centrul Eparhial, a celor ce au avut parte de mijlocirile Născătoarei de Dumnezeu în urma rugăciunilor înălțate la această icoană.

 

În cadrul Sfintei Liturghii s-au înălțat rugăciuni de mulțumire Atotmilostivului Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra acestei comunități și a Părintelui Protoiereu Gabriel Andrei Gherasă, alături de fiasca recunoștința pentru binecuvântarea de a avea această minunată icoană în Biserica parohiei.

 

În cuvântul de învățătură, Inaltpreasfintitul Părinte Mitropolit Petru a subliniat importanța cinstirii Născătoarei de Dumnezeu, cea care a purtat în pântece pe Făcătorul tuturor, Mântuitorul Lumii, primind astfel și îndrăzneala de a mijloci pentru noi:

 

” Știut este că întreaga Biserică Ortodoxă cinstește pe Maica Domnului și icoanele sale, mai cu seamă că cea dintâi a fost zugrăvită de Sfântul Apostol Luca, după cum mărturisim in Paraclisul Maicii Domnului. De-a lungul vremii, evlavia creștinilor și ardoarea rugăciunilor către anumite icoane le-a arătat pe ele ca fiind Făcătoare de Minuni, cum este cea de la Mănăstirea Neamț, pe cea Grabnic Ajutătoarea ori Podromița din Sfântul Munte Athos.

În acest sobor se înscrie iată și această nouă icoană, Potolește Întristările noastre, care a ajuns aici printr-o minune și vă acoperă și vă mângâie pe fiecare în parte, pentru dragostea și cinstirea pe care Părintele Gabriel i-o arată”.

 

Părintele Gabriel a mulțumit Părintelui Mitropolit pentru slujire și a amintit câteva din mărturiile celor ce s-au închinat la această icoană:

 

„Recunoștința noastră se îndreptară întâi de toate față de Inaltpreasfinția Voastră, căci din evlavia și dragostea pe care o purtați acestei Icoane V-ați lăsat drept mărturie engolpionul în dar și ați poposit iarăși în mijlocul acestei mici comunități pe care cu nevrednicie o păstoresc.

Este har peste har și binecuvântare peste binecuvântare pentru noi să o cinstim pe Maica Domnului iar minunile și mărturiile sunt cutremurătoare pentru noi: avem mărturia cuiva care a fost vindecat de astm bronșic, a tămăduit reumatismul unei bătrâne ce pe jos a venit de la Sculeni să o cinstească, s-a arătat mijlocitoare pentru copilașul ce suferea de insuficiență cardiacă; a salvat o credincioasă dintr-o ispită ce o putea lăsa fără loc de muncă și a tămăduit un prunc căruia medicii nu-i dădea șanse de supraviețuire

Iar cea dintâi și mai vie mărturie este însăși venirea acestei Icoane aici, prin dragostea și mijlocirile unei familii de buni creștini, ce din smerenie nu doresc să fie cunoscuți și care îndrăgesc acest loc și slujirea noastră aici ca pe nimic altceva”.

 

În semn de mulțumire pentru toate aceste binecuvântări și ca rugăciune înălțată Lui Dumnezeu pentru pururea pomeniții ctitori ai  acestei minunate Biserici și sănătatea părintelui Paroh, a fost săvârșit un Te Deum și sfințite a unor copii ale acestei Icoane ce au fost dăruite tuturor credincioșilor prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

 

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img