Ultimele știri

Ajutoarele umanitare de la moldovenii din Verona au ajuns în Orhei

Activitatea bogată a părintelui Sergiu Aga și multiplele sale colaborări a răsunat până în Italia. De aceea din lotul de ajutoare umanitare primit de Mitropolia Basarabiei de la parohia ortodoxă „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Villafranca di Verona, au fost distribuite alimente, haine, pături și produse de igienă și la Orhei prin centru FILANTROPIA.

 

Fiecare refugiat trece printr-o dramă sufletească greu de exprimat în cuvinte, măcinându-le existența până la depresii severe… Și trebuie să înțelegem că nici unul din ei nu și-a dorit să părăsească casa și să umble pe drumuri. Menirea centrelor sociale este să ajute oamenii în situații dificile. Asta facem zi de zi, de ani! Este frumos să ajuți, măcar un pic. Asta ne face mai buni!

 

Mulțumim tuturor creștinilor implicați în campania de susținere a refugiaților (Pr. Sergiu Aga).

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img