165 de Ani de la Unire: Mesajul ÎPS Părinte PETRU cu Ocazia Aniversării Unirii Principatelor Române

Cu ocazia aniversării a 165 de ani de la Unirea Principatelor Române, Înaltpreasfințitul Părinte PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, adresează un mesaj de felicitare tuturor românilor din Basarabia.

În acest cuvânt al ierarhului, se reflectă asupra importanței istorice a Unirii, a rolului vital al Bisericii în conturarea acestui ideal, și se subliniază responsabilitatea noastră de a perpetua valorile naționale și spirituale transmise de înaintașii noștri.

Mesajul integral:

Prin cugete îndreptate către trecutul glorios și reîntregit al poporului român, sărbătorim astăzi 165 de ani de la Unirea Principatelor Române, un moment definitoriu în istoria noastră națională. În această zi plină de semnificații, nu putem să nu reflectăm asupra rolului esențial al Bisericii în consolidarea unității și a identității naționale, aducând în atenția noastră chipuri și fapte pline de noblețe și de sacrificiu ale înaintașilor, precum și lecții prețioase care ne călăuzesc prezentul și ne modelează viitorul.

Județele Cahul, Bolgrad și Ismail, veritabile perle ale Basarabiei, au fost martore la întregul spectru al vieții naționale românești timp de două decenii în secolul al XIX-lea, spre deosebire de restul teritoriului. Aici, flacăra unității și a dorinței de libertate a fost păstrată cu sfințenie, iar acest spațiu a devenit simbolul solidarității românilor de pretutindeni din acea perioadă. Într-un act de demnitate și curaj, aceste județe au participat activ la Unirea Principatelor Române din 1859, semnând o pagină importantă în istoria poporului nostru.

Faptul că aceste teritorii au fost retrocedate Principatului Moldovei în 1856 și au făcut parte din România până în 1878, când s-au reintegrat în Basarabia, aduce în prim-plan complexitatea și dinamica istorică a acelei perioade. A fost un timp de înflorire culturală și duhovnicească, iar românii din aceste zone au contribuit esențial la conturarea destinului național.

Tot aici, Biserica a avut un rol indispensabil în menținerea unei credințe și râvne ferme de libertate și a sentimentului de comunitate pentru toți vorbitorii de limbă română. Prin slujbele sale, prin didahii și prin ancorarea activă în viața socială, clerul și credincioșii au devenit arhitecții unei rezistențe pașnice, dar hotărâte, față de opresiunea vremurilor.

Misiunea Bisericii acestui Neam a fost, și rămâne, aceea de a uni inimile și sufletele românilor de pretutindeni, de a-i îndruma pe calea mântuirii și de a fi un far de lumină în întunericul incertitudinilor acestui veac. Astăzi, când privim spre aceste vremuri de demult, să ne amintim de curajul mărturisitor de credință, de afirmare a sentimentului național și de solidaritate jertfelnică, manifestat de Biserica Ortodoxe Română în cele mai cruciale momente ale istoriei noastre.

În această zi de sărbătoare, noi, românii din Basarabia, ne adunăm cu recunoștință în rugăciune, mulțumind Bunului Dumnezeu pentru moștenirea lăsată de înaintașii noștri, cu hotărârea de a continua să construim un viitor solid și liber pentru urmași, ancorat în valorile care ne definesc ca popor. Păstrăm vie flacăra unității și a înțelepciunii colective, celebrăm cu bucurie istoria noastră comună și ne unim forțele pentru a promova autenticul duh românesc.

În încheiere, Vă îndemnăm să veghem împreună asupra patrimoniului nostru spiritual și cultural, să perpetuăm ideea de unitate și să contribuim la edificarea unui viitor comun, plin de înțelegere și prosperitate pentru toți românii pe cele două maluri ale Prutului. La mulți ani, dragi români!

Cu dragoste nemărginită și arhierească binecuvântare,