Ultimele știri

Zi istorică în cea mai tânără comunitate religioasă a Arhiepiscopiei Chișinăului

Astfel, la dorința și solicitarea credincioșilor din această comunitate, la data de 19 iulie, când este prăznuită Aflarea Moaștelor Sfântului Cuvios Serafim din Sarov, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a binecuvântat înființarea acestei parohii, rânduindu-l păstor, la cererea credincioșilor, pe Părintele Consilier Gabriel Andrei Gherasă.

Acesta a demarat formalitățile necesare și îngrijindu-se de achiziționarea terenului, cu ajutorul unei familii de buni creștini din Iași, ucenici apropiați ai Preacucerniciei Sale și râvnitori față de Casa Domnului.

Lucrările la construcția Bisericii au început la data de 1 august, proiectul fiind identic cu cel al Bisericii vechi de la Mănăstirea Sihăstria Voronei, locul în care și-a început viețuirea monahală Teoctist Arăpașu, viitorul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, prin osârdia celor ce iubesc „bună-cuviința Casei Tale” la acest moment fiind deja turnate centurile de sus ale Sfântului Locaș, sprijiniți fiind de Preacucernicul Părinte Lehaci Petrică, de la Parohia Sfântul Ierarh Nectarie” din Iași, Părinți Stareți din Arhiepiscopia Iașilor și Episcopia Hușilor și creștini din țară și de peste hotare.

 

 

Concomitent cu zidirea Bisericii, Părintele Paroh s-a îngrijit de zidirea sufletească a celor ce viețuiesc în această mică localitate, rânduiala Domnului făcând ca în această duminică să fie săvârșită prima Sfântă Liturghie din istoria localității, in prezența a numeroși credincioși, ce au caracterizat această zi ca „o adevărată minune”.

Cu acest prilej, ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a transmis un cuvânt de binecuvântare, apreciind jertfa și dragostea părintelui paroh, râvna credincioșilor din Floreni și binecuvântându-i ca până la prăznuirea Sfintei Mari Mucenițe Ecaterina, una din ocrotitorii acestui Sfânt Locaș, lucrările interioare să fie finalizate, făgăduind totodată ca la această dată să fie alături de enoriași, săvârșind prima Sfântă Liturghie arhierească.

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img