Ultimele știri

Vinerea Patimilor trăită în rugăciune la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chișinău

   În Sfânta și Marea zi Vineri seara, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, a oficiat Slujba Sfintelor şi Mântuitoarelor Patimi, la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul” din Chişinău.

   Înaltpreasfinția Sa, împreună cu soborul de preoți și diaconi și cu credincioșii prezenți, au cântat Prohodul Domnului nostru Iisus Hristos după care spre sfârșit a urmat  tradiționala procesiune a înconjurării bisericii cu Sfântul Epitaf, ca simbolizare a ducerii Trupului Mântuitorului de pe Cruce în Mormânt.

   La final Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, a rostit un scurt cuvânt de învățătură despre însemnătatea Jertfei pe Cruce a Mântuitorului Hristos, îndemnându-i pe cei prezenți, în scurta perioadă rămasă până la Înviere, la meditație, rugăciune și pocăință.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img