Ultimele știri

Traian Băsescu în vizită la Mitropolia Basarabiei

   La data de 27 ianuarie 2018, la Reședința Mitropolitană  din Chișinău, Înâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Părinte Mitropolit și Exarh Petru,  a primit vizita fostului președinte al României d-l Traian Băsescu. La întrunire au fost prezenți și PS Antonie de Orhei, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Chișinăului, d-l Eugen Tomac deputat în Parlamentul  României și d-l Anatol Șalaru ex-ministru al apărării R. Moldova.

   În cadrul discuţiilor au fost abordate diferite probleme referitoare la misiunea Bisericii, în special cu privire la slujirea socială şi prezenţa acestei instituţii fundamentale a neamului românesc, în societatea contemporană din Basarabia.

   În cadrul aceleiași vizite domnul președinte s-a închinat în paraclisul Mitropolitan și a vizitat și pangarul Mitropoliei Basarabiei unde i-a fost dăruită o carte Adevărul despre Mitropolia Basarabiei.
Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img