Ultimele știri

Tinerii din Tabăra „Apă din piatră” au adus un omagiu eroilor români

Pe parcursul taberei de spiritualitate ortodoxă „Apă din Piatră”, tinerii participanți au avut prilejul de a vizita mai multe mănăstiri și locuri sfinte ce au făurit istorie pe acest pământ al Basarabiei.

Cu gând la înaintașii noștri, eroi ce au luptat pentru reîntregirea neamului românesc, tinerii au vizitat cimitirele ostașilor români de la Neculăieuca și Tabăra, unde dimpreună cu Părintele Mihai Zvorăște, de la Parohia Hărpășești, județul Iași, Părintele Sergiu Aga și Părintele Vasile Domenti de la Parohia Orhei, au înălțat rugăciuni la Dumnezeu întru veșnica lor pomenire și sălășluirea lor în Împărăția Cerurilor.

La final, profesorul de istorie Mifodie Moraru, băștinaș al Neculăeucii le-a povestit tinerilor despre cum cei înmormântați în aceste cimitire și-au dat viața pentru ca noi astăzi să purtăm cu mândrie numele de ROMÂN.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img