Ultimele știri

Te-Deum pentru unitatea Neamului Românesc la Bălţi

Joi, 24 ianuarie 2019, ziua când întreaga suflare românească a sărbătorit Mica Unire din anul 1859, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

În cuvântul său, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Unirea din Principatelor din 1859 a constituit un pas spre Marea Unire din 1918. Când serbăm aceste momentele importante din istoria noastră, trebuie şi noi să ne întrebăm ce facem pentru Unire. Pentru că Unire nu ţine de trecut, Unirea este viitorul nostru. Indiferent ce ar crede unii sau alţii. Aşa rânduit Bunul Dumnezeu ca noi să facem parte dintr-o structură bisericească canonică în acest spaţiu, structura eclesiastică adevărată a cestui pământ, de aceea suntem chemaţi să vorbim adevărul şi despre neamul nostru. Să vorbim cu tărie despre istoria noastră, limba noastră, cultura noastră şi credinţa noastră. Adevărul trebuie să ne dea putere”. „Să învăţăm de la înaintaşii noştri cum au servit neamul românesc şi Biserica lui Hristos. Să le urmăm faptele care aduc lumină nouă şi semenilor noştri”, a îndemnat PS Antonie.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img