Tabăra de vară „Pe Urmele Sfinților” în Parohia Cornești: O experiență de neuitat pentru peste 80 de copii

Într-un colț binecuvântat de natură, sub ocrotirea Sfinților basarabeni, peste 80 de copii au trăit o experiență de neuitat în cadrul taberei de vară „Pe Urmele Sfinților”. Evenimentul, desfășurat în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din orașul Cornești, Protopopiatul Ungheni, a avut loc în perioada 12-14 august 2024 și a culminat cu o ceremonie de încheiere plină de emoție.

Organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, tabăra a fost organizată de voluntarii Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români – Filiala Chișinău (ASCOR Chișinău), în colaborare cu membrii ASCOR Iași. Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, sub îndrumarea Părintelui paroh Iulian Gâscă, a fost gazda acestei întâlniri, iar Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Romanovca a participat și ea activ la desfășurarea evenimentului.

Fiecare zi a taberei a început cu o slujbă de binecuvântare, urmată de săvârșirea Sfintei Liturghii, la care copiii au dat răspunsurile la strană cu mult entuziasm. În acest cadru liturgic, cei mici au învățat să trăiască bucuria rugăciunii și comuniunii în Biserică, fiind inspirați de exemplul sfinților din Basarabia.

Tabăra a fost un prilej de dezvoltare spirituală și personală pentru copii. Aceștia au participat la numeroase activități recreative, dar și educative, concepute pentru a le îmbogăți cunoștințele religioase și pentru a le cultiva talentele artistice. Jocurile recreative cu caracter duhovnicesc, atelierele de muzică psaltică și pictură bizantină au fost doar câteva dintre activitățile care au animat zilele taberei.

Un moment deosebit în cadrul taberei a fost dialogul duhovnicesc cu Părintele Neculai Dorneanu, Inspector pentru Relația cu Basarabia al Arhiepiscopiei Iașilor, în cea de-a doua zi. Părintele Neculai le-a vorbit copiilor despre importanța împărtășirii cu Trupul și Sângele Domnului și despre cum curăția sufletului se reflectă pe chipurile lor. Aceste discuții au fost primite cu interes de cei mici, care au pus întrebări și au împărtășit propriile lor gânduri.

Ziua s-a încheiat într-o atmosferă festivă, cu un „Marș al Tinereții” și un foc de tabără, în jurul căruia copiii și tinerii s-au prins în hore, bucurându-se de căldura focului și de prietenia nou formată.

Ultima zi a taberei a fost marcată de o serie de activități surpriză. După Sfânta Liturghie, copiii au avut ocazia să întâlnească un invitat special, Părintele Mihail Siminciuc, Coordonator în cadrul Departamentului Misiune pentru Tineret din Arhiepiscopia Iașilor. Părintele Mihail le-a vorbit despre misiunea tineretului în Biserică și despre rolul fiecărui copil în comunitatea creștină.

O altă surpriză a fost vizita unei echipe de pompieri, care le-a prezentat copiilor o autospecială și le-a explicat în ce constă activitatea de salvare și protecție civilă. Curiozitatea copiilor a fost stârnită de această demonstrație, iar ei au avut ocazia să pună întrebări și să învețe mai multe despre această meserie nobilă.

Ceremonia de încheiere a taberei a inclus premierea participanților, un moment emoționant în care copiii și-au exprimat recunoștința față de organizatori și față de voluntarii ASCOR Chișinău și ASCOR Iași care i-au însoțit pe parcursul acestor zile.

Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Chișinăului adresează mulțumiri tinerilor ASCOReni, clericilor, invitaților speciali, gazdei și tuturor celor implicați în organizarea și desfășurarea acestei tabere, care a fost dedicată Sfinților basarabeni: Alexandru Baltaga, Iraclie Flocea și Sofian Boghiu. Aceste personalități sfinte, a căror canonizare urmează a fi proclamată anul viitor, rămân un model de viețuire creștină și o sursă de inspirație pentru toate generațiile de creștini din Basarabia.

Tabăra „Pe Urmele Sfinților” a fost nu doar o oportunitate de învățare și distracție, ci și un prilej de aprofundare a credinței și de întărire a legăturilor dintre tineri și Biserică, oferindu-le acestora o experiență de neuitat pe drumul devenirii lor duhovnicești.

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina de Facebook: