Ultimele știri

Slujbă Arhierească oficiată de ÎPS Părinte Mitropolit Petru în Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae”, loc. Răzeni

Sâmbăta dinaintea Praznicului Pogorârii Sfântului Duh este destinată pomenirii morților, în popor numindu-se Moșii de Vară. Conform Tradiției Bisericii Ortodoxe, slujbele de pomenire pentru cei adormiți, se fac cu preponderență sâmbăta, deoarece este ziua când Mântuitorul Hristos a coborât cu sufletul la iad pentru a-i elibera pe cei din veac adormiți.

Slujbele de pomenire, numite parastase, sunt momente de întristare, fiind în strânsă legătură cu Sfânta Liturghie.

 

 

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, împreună cu părinții slujitori, a săvârșit slujba de parastas pentru cei adormiți în dreapta credință și în nădejdea Învierii, pomenindu-se Părintele Ion Cotorobai care a trecut la cele veșnice cu un an în urmă.

 

 

Înainte de plecare, Înaltpreasfinția Sa, înconjurat de credincioși, a păstrat un moment de reculegere la mormântul Părintelui Ion Cotorobai, aflat lângă biserică, fost paroh al comunității și tatăl Părintelui Paroh actual.

 

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img