Ultimele știri

Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare oficiată de ÎPS Părinte Mitropolit Petru în Duminica a IV-a din Postul Mare

În cuvântul de învățătură Înaltpreasfinția Sa, Părintele Mitropolit, a vorbit despre minunea vindecării fiului demonizat.

 Prin această minune săvârșită de Mântuitorul Hristos, apostolii au învățat că neputința lor de a săvârși minuni vine în urma slabei lor credințe, iar postul și rugăciunea sunt unelte absolut necesare împotriva diavolului. Nici tatăl copilului, la început, nu a crezut cu toată inima în puterea vindecătoare a Învățătorului: “de poți ceva, ajută-ne” (Marcu 9,22), ca în final să-și revină în sine și să spună cu lacrimi: “Cred, Doamne! Ajută necredinței mele” (Marcu 9,24). Atunci Iisus, ca Fiu al lui Dumnezeu, a ascultat rugămintea fierbinte a tatălui și, prin poruncă divină, a vindecat copilul cel mult chinuit de demon (ÎPS Petru).

 

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img