Ultimele știri

ȘEDINȚA ORDINARĂ A PERMANENȚEI CONSILIULUI EPARHIAL Al MITROPOLIEI BASARABIEI

Ședința de lucru a fost precedată de o rugăciune pentru pace cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit PETRU.

Respectând ordinea de zi, prezentată de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Iustinian Budescu, Vicar Administrativ al Mitropoliei Basarabiei, în prima parte a ședinței, au fost discutate şi propuse spre aprobare teme şi activităţi care se doresc a fi realizate în acest an.

Pe lângă punctele de ordin administrativ, în a doua parte, s-au prezentat rapoarte privind activitățile Mitropoliei Basarabiei în perioada pandemică și în contextul actual al valului de refugiați din Ucraina.

Totodată, s-a decis organizarea unor evenimente, propuse de Pr. Consilier Nicolae Crețu și Pr. Consilier Sergiu Aga, cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la reactivarea Mitropoliei Basarabiei.

Cuvântul de încheiere a aparţinut ÎPS Părinte Mitropolit PETRU care a apreciat activităţile desfăşurate în anul precedent şi a accentuat importanţa intensificării misiunii filantropice a Mitropoliei Basarabiei.

 

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img